Klasy siódme na wystawach matematycznych

W związku z setną rocznicą powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego, stowarzyszenia skupiającego matematyków, Senat RP ustanowił rok 2019 Rokiem Matematyki. Z tej okazji w Krakowie organizowanych jest szereg wydarzeń naukowych i popularyzujących matematykę.
Uczniowie klas siódmych włączyli się w rocznicowe obchody zwiedzając wystawy eksponowane w budynkach Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W Bibliotece Jagiellońskiej na wystawie “Matematyka na Znaczkach Pocztowych” obejrzeli przedstawionych na znaczkach matematyków z różnych epok – od Talesa, Pitagorasa, Archimedesa przez Eulera i Gaussa po współczesnych oraz fraktale, matematyczne obiekty i wzory czy ilustracje słynnych twierdzeń. Wystawa “Cyfry, Kody, Szyfry – 100 Lat Niepodległej” przybliżyła uczniom wkład Polaków w rozwój matematyki, kryptografii i informatyki.
W Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zapoznali się z historycznymi przyrządami do obliczeń arytmetycznych oglądając interaktywną wystawę “Machinae Calculatoriae – przyrządy wspomagające obliczenia”.Post Author: