Kto jest bezpieczny, gdy milczycie?!!!

Szczególnie ważnym wydarzeniem dla uczniów klasy czwartej było przygotowanie i przeprowadzenie w dniu 18 czerwca demonstracji pod hasłem: Protest przeciwko wszelkim formom przemocy, agresji i nienawiści.

Zachowano wszelkie procedury obowiązujące organizatorów zgromadzenia. Po złożeniu odpowiedniego dokumentu uzyskano zgodę Pani dyrektor na przeprowadzenie demonstracji, przygotowano materiały promujące akcję, zapewniono odpowiednią oprawę plastyczną, nagłośnienie. W punkcie rozpoczęcia i zakończenia marszu można było podziwiać dekoracyjną „publiczność” i „uczestników” akcji, czyli wycięte z papieru, przygotowane na zajęciach etyki sylwetki postaci „przemawiające” przy pomocy dłoni, które to ręce, mogą -jak wiadomo- zarówno skrzywdzić, jak i uleczyć. Zamieszczono na nich przykłady agresji psychicznej i fizycznej, a także – dla przeciwwagi- na odwrocie zapisano przykłady zachowań empatycznych, sympatycznych, jednym słowem – właściwych. Na transparentach widniały hasła autorstwa czwartoklasistów, a także zaczerpnięte ze strony internetowej organizacji Loesje,  międzynarodowej instytucji promującej wolność słowa.

Wygłoszono apel do uczestników i świadków zgromadzenia, w którym zawarto prośbę o refleksję nad własnym postępowaniem, dostrzeganie problemu przemocy słownej, psychicznej, fizycznej, cyberprzemocy, reagowanie na jej przejawy.

Post Author: