Informacje pedagoga szkolnego

środa 10.05 – 11.35
czwartek 10.05 – 11.35
piątek 11.00 – 14.30

Możliwe też konsultacje w innym terminie po uprzednim umówieniu się telefonicznie.

W ramach działań pedagoga Uczniowie, Rodzice oraz Nauczyciele mogą korzystać z różnorodnych form pomocy.

Formy pomocy oferowane przez pedagoga dla Rodziców:

• Informowanie i pomoc w uzyskaniu wsparcia finansowego /dofinansowanie do obiadów dla uczniów, do wyjazdów śródrocznych, wyjść do kina, teatru, wycieczek itp./ oraz wskazywanie placówek, które zajmują się pomocą finansową rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.
  • Udzielanie porad dotyczących problemów wychowawczych z dzieckiem, bądź porad w przypadku trudności w nauce.
  • Wskazywanie placówek, które udzielają pomocy w różnych trudnych sytuacjach życiowych.
  • Organizowanie spotkań ze specjalistami  zgodnie z zapotrzebowaniem Rodziców.

Formy pomocy  oferowane przez pedagoga dla Uczniów:

• Kierowanie uczniów na specjalistyczne badania do PPP pod kątem dojrzałości szkolnej, pedagogiczne pod kątem dysleksji, psychologiczne oraz logopedyczne oraz na terapię.
  • Pomoc w wyborze dalszego kierunku kształcenia.
  • Prowadzenie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i dydaktyczno-wyrównawczych.
  • Rozmowy indywidualne z uczniem w przypadku problemów wychowawczych lub problemów w nauce – na prośbę rodzica, nauczyciela lub na wniosek ucznia.
  • Rozmowy  z całą klasą w przypadku problemów wychowawczych i innych – pomoc w ich rozwiązaniu.
  • Organizowanie i prowadzenie zajęć w ramach Programu Wychowawczo – Profilaktycznego.
  • Organizowanie i przeprowadzanie praktycznego egzaminu na kartę rowerową we współpracy  ze Strażą Miejską.

Formy pomocy oferowane przez pedagoga Nauczycielom – Wychowawcom:

• Koordynowanie prac  związanych z udzielaniem w szkole pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  • Koordynowanie prac związanych z tworzeniem dokumentów IPET i WOPFU dla uczniów z orzeczeniem o kształceniu specjalnym.
  • Konsultacje z nauczycielami – pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.
  • Opracowywanie metod pracy i działań wobec uczniów sprawiających problemy, mających trudności w nauce.
  • Wskazywanie instytucji pomocowych.
  • Organizowanie spotkań z przedstawicielami  instytucji wspierających szkołę.

Działania pedagoga realizowane są w ścisłej współpracy z nauczycielami i dyrektorem szkoły.
Pedagog współpracuje z wieloma placówkami wspomagającymi  szkołę: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, sekcja charytatywna przy kościele na Salwatorze, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Polski Czerwony Krzyż, Straż Miejska, Policja, Sąd Rodzinny dla Nieletnich, Ośrodek Interwencji Kryzysowej itp.
Jednak dla efektywnych i skutecznych działań wychowawczo – profilaktycznych wobec naszych uczniów szczególne znaczenie ma otwarta i nacechowana wzajemnym zaufaniem współpraca z rodzicami, do której serdecznie zapraszam.

Na szczególną uwagę zasługuje współpraca ze Strażą Miejską, która w sposób systemowy wspomaga działania szkoły w zakresie profilaktyki agresji i zapewnienia bezpieczeństwa uczniom.

Adresy, które mogą się przydać:

*Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna ul. Siewna 23d
pani psycholog – mgr Aleksandra Potysz