Małopolska Tarcza Humanitarna

Nasza szkoła otrzymała granty w ramach projektu “Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”.
Granty przyznane były na wsparcie szkoły w zakresie edukacyjnym, psychologicznym i sprzętowym wspomagającym edukację i rozwój uczniów oraz na działania o charakterze integrującym środowisko uczniów z Polski i Ukrainy.

W ramach grantów prowadziliśmy zajęcia integracyjne, w tym wycieczki i wyjazdy, przedmiotowe koła zainteresowań w ramach zajęć pozalekcyjnych oraz zajęcia wyrównawcze dla uczniów z Ukrainy. Zakupiliśmy również sprzęt sportowy, który wzbogacił zajęcia ruchowe, prowadzone przez pana Jimiego.

Wycieczka do Radzionkowa

Uczniowie klasy III wybrali się na wycieczkę do Radzionkowa, gdzie znajduje się Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. Zobaczyli, jak wyglądała dawniej sala szkolna oraz robili i wypiekali bułeczki.

Wycieczka po Krakowie

Klasa III wybrała się na wycieczkę po Krakowie.  W czasie zwiedzania dzieci słuchały najpiękniejszych legend i baśni Krakowa, poznały różne tajemnice i zagadki związane z Grodem Kraka. Ponadto podczas wycieczki dzieci odkryły tajemnice krakowskich budowli, zobaczyły gdzie mieszkał Smok Wawelski, dowiedziały się po co mieszkańcom były potrzebne budowle obronne (Barbakan, Brama Floriańska). Posłuchały także do czego służyły kuny, skąd czerpano wodę i gdzie średniowieczni krakowianie robili zakupy. Natomiast na Rynku Głównym spróbowały policzyć gołębie, pogłaskały śpiące lwy oraz zobaczyły dom, w którym mistrz Twardowski ukrył skarby. Odkryły prawdziwą historię krakowskiego hejnału i pomachają hejnaliście. 

Koło zainteresowań – Podróże po Hiszpanii.
Podczas zajęć edukacyjno-kulturowo-integracyjnych uczniowie polsko-ukraińscy poznają podstawowe informacje na temat Hiszpanii, tradycje i obchodzone święta, lokalne fiestas i festivales oraz typowe dania kuchni hiszpańskiej. To również czas, gdzie uczniowie mogą zagrać w hiszpańskie gry planszowe.

Wycieczka integracyjna.
W dniu 29-05-2023 klasy 5a i 6b uczestniczyły w wycieczce na Halę Boraczą, mającej na celu integrację zespołów klasowych. Uczestnicy mieli okazję poznać walory turystyczne Beskidu Żywieckiego oraz zwiedzić schron Wędrowiec z okresu II Wojny Światowej. Piesza wyprawa rozpoczęła się w Węgierskiej Górce. Przez Prusów (1010 m n.p.m) poszliśmy dalej na Halę Boraczą i tam spędziliśmy miłe chwile przy ognisku integracyjnym obok schroniska.

Zajęcia sportowe z uczniami z Polski i z Ukrainy.

Zajęcia integracyjne z psychologiem szkolnym.